www.mamboteam.com
Radviliškio rajono greitosios medicinos pagalbos centras Advertisement
Pradžia arrow Naujienos arrow Naujienos arrow Atostogų dvelksmas
2022-07-01
 
 
Navigacija
Pradžia
Administracinė informacija
Paslaugos
Teisinė informacija
Korupcijos prevencija
Asmens duomenų apsauga
Struktūra ir kontaktai
Naujienos
DUK
Nuorodos
Paieška
Pagalbą kvieskite:
Greitoji pagalba visoje Lietuvoje – 112
(nepriklausomai nuo operatoriaus).
Atostogų dvelksmas

Erkių įkandimai. Erkės vidutiniškai gyvena nuo trejų iki šešerių metų. Erkės maitinasi tik krauju (gyvūnų, žmogaus). Daugelis erkių rūšių pavojingos gyvūnams bei žmonėms, nes platina infekcines ligas. Lietuvoje dažniausiai pasitaikančios erkių pernešamos ligos yra erkinis encefalitas ir Laimo liga. Erkinio encefalito galima išvengti pasiskiepijus. Kas dvi valandas rekomenduojama apsižiūrėti, ar nėra erkės, rengtis šviesiais drabužiais. Erkių didžiausias aktyvumas – balandžio–gegužės mėnesiais ir rudenį – rugsėjo mėnesį.

Iškyloms reikėtų rinktis „šviesius“ miškus – geriausia pušynus, vengti krūmynų, aukštos žolės. Mėgstamiausia erkių vieta yra drėgnas, gausiai sužėlęs, be saulės spindulių miškas. Aišku, erkių pasitaiko ir kitur, net sutvarkytuose miesto parkuose. Siūloma dėvėti šviesią aprangą, naudotis specialiais purškikliais bei tepalais, atbaidančiais vabzdžius, kas dvi valandas apžiūrėti, ar nesimato erkės ant kūno, drabužių, būtinai apžiūrėti grįžus namo, išpurtyti drabužius.

Saulės žala. Kaitrūs saulės spinduliai gali sukelti ne tik nudegimų, bet ir saulės smūgį. Žinoma, svarbu nepamiršti apsauginių kremų nuo saulės su kuo didesniu apsaugos faktoriaus skaičiumi. Pirmą dieną patariama degintis tik 10–15 min., o deginimosi laiką ilginti kas dieną po truputį. Patartina nesideginti ir nedirbti saulėje pačiu aktyviausiu dienos metu – nuo 13.00 val. iki 15.00 val. Dažnai neteisingai manoma, jog ilgai mirkstant vandenyje, nenudegama. Saulės spinduliai atsispindi nuo vandens paviršiaus ir todėl veikia su dviguba „jėga“, be to, šlapia oda dega greičiau.

Žaibo pavojai. Kiekvienais metais vasaros metu nuo žaibo iškrovos įvyksta nemažai nelaimingų atsitikimų. Paprastai žaibas trenkia į objektus, iškilusius virš žemės paviršiaus: medžius, stulpus ir pan. Dažniausiai jo aukomis tampa žmonės, stovėję šalia medžio ar kito aukšto objekto, kurį „pasirinko“ žaibas. Pagalba žaibo atveju – kuo skubiausia (kvėpavimo, širdies veiklos stebėjimas, jei reikia – gaivinimas: 2 įpūtimai, 30 krūtinės ląstos paspaudimų).

Skendimai. Kiekvienais metais pasaulyje įvyksta apie 0,5 mln. mirčių dėl skendimo, o Lietuvoje kasmet nuskęsta daugiau kaip 300 žmonių. Dažniausiai skęsta 5–14 metų vaikai, o tarp suaugusiųjų – neblaivūs poilsiautojai.

Blaivus laisvalaikis. Alkoholinių gėrimų vartojimas kelia didelę grėsmę žmonių sveikatai ir gerovei. Prasidėjus šiltajam metų sezonui, daugelis žmonių laisvalaikiu keliauja į gamtą, iškylauja, neapsieinama ir be alkoholio. Alkoholio ir narkotikų vartojimas yra daugiau kaip pusės eismo nelaimių priežastis, skendimų, kritimų iš aukščio, muštynių, užpuolimų ir kitokių susižalojimų priežastis. Vykstant į gamtą, būtina iš anksto pagalvoti, kuo užsiimti, kad poilsis neprailgtų. Pagal galimybes pasiimti žaidimams kamuolių, rakečių, dviračių, pagalvoti apie vaikų užimtumą, įtraukti vyresnius vaikus į judrius užsiėmimus, vakare prie laužo – stalo žaidimus.

Apsinuodijimai maistu. Atšilus orams vis dažniau iškylaujama gamtoje, maistas kepamas lauke ant laužo ar grotelių. Malonumą valgyti gamtoje gali aptemdyti apsinuodijimas maistu. Maisto ruoša šiltuoju metų laiku kelia papildomų maisto saugos reikalavimų, nes bakterijos geriausiai dauginasi esant šiltiems ir drėgniems orams. Iškylaujant gamtoje yra sukuriamos tiesiog idealios sąlygos greitam bakterijų dauginimuisi maisto produktuose. Kai kurios iš šių bakterijų, mikroorganizmų bei virusų sukelia apsinuodijimą maistu. Labai svarbi asmens higiena, rankų, kūno, drabužių švara, indų, įrankių, su kuriais ruošiamas maistas, priežiūra.

Įgėlė bitė. Įgėlus bitei, pirmiausia atsargiai ištraukiame geluonį, stengdamiesi nesuspausti nuodų maišelio, įgėlimo vietą dezinfekuojame ir dedame šaltį. Jeigu įgėlimo vietoje atsiradęs patinimas ima labai plisti, suaugęs asmuo ar vaikas darosi apatiškas, vangus arba nenumaldomai verkia, būtia iš karto kreiptis į gydytoją. Tokia reakcija dažniau būna sugėlus ne vienai bitei, bet kai kada užtenka tik vieno įgėlimo, kad asmuo atsidurtų medikų rankose.

Traumos. Vasarą būdingos traumos, mėgstantiems dviračių ar motorinių transporto priemonių sportą. Šiek tiek dažniau nukenčia vaikai ir paaugliai. Žmonės turėtų labiau pasirūpinti apsauga (ryškiomis liemenėmis, šalmais), gerai suplanuoti ir apgalvoti maršrutą, kad kuo mažiau tektų važiuoti judriomis gatvėmis arba užmiesčio keliais be tinkamų šalikelių.

Atsarga gėdos nedaro!!!

Kad Jūsų poilsį kuo mažiau sugadintų įvairios nesėkmės, kai kurioms galima pasiruošti iš anksto, todėl pasirūpinkite vaistinėle. Vykstant atostogauti, reikėtų visuomet turėti vaistų nuo skausmo, viduriavimo, pykinimo, pleistrų nutrintoms vietoms užklijuoti, čiulpiamų tablečių nuo gerklės skausmo, nuo alergijos, vaistų nuo virškinimo sutrikimų, paprasčiausio „angliuko“, kremo nuo saulės. Jei sergate kokiomis lėtinėmis ligomis (pvz., aukštas kraujospūdis, diabetas, astma, kt.), pasiimkite vartojamus vaistus ir paskaičiuokite, kad jų užtektų ir paimkite šiek tiek daugiau atsargai.

Poilsiaujant gamtoje, kopiant į kalnus ar kitaip aktyviai poilsiaujant, reikėtų turėti tepalo nuo skausmo, būtinai elastinio ir paprasto binto, silpno poveikio širdies lašų, kraujasiurbius vabzdžius atbaidančių repelentų (tepalų, aerozolių, pieštukų ar kremų).

Vykstant į egzotines šalį, pasidomėkite, nuo kokių ligų reikia pasiskiepyti ir laiku tai padarykite.

Jei keliaujate į Europos šalis, pasirūpinkite Europos sveikatos draudimo kortele, kuri galioja taip pat ir Šveicarijoje (išduodama Ligonių kasose pateikus asmens dokumentą).

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

 
< Ankstesnis   Kitas >
Ar žinai, kad...
daryti dirbtinį kvėpavimą reikia iki tol, kol atsiras pulsas arba atvyks greitoji pagalba.
 

Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija

Draustumo patikrinimas
 
Top! Top!