www.mamboteam.com
Radviliškio rajono greitosios medicinos pagalbos centras Advertisement
Pradžia arrow Naujienos arrow Naujienos arrow Greitosios būrė ateitį
2022-07-01
 
 
Navigacija
Pradžia
Administracinė informacija
Paslaugos
Teisinė informacija
Korupcijos prevencija
Asmens duomenų apsauga
Struktūra ir kontaktai
Naujienos
DUK
Nuorodos
Paieška
Pagalbą kvieskite:
Greitoji pagalba visoje Lietuvoje – 112
(nepriklausomai nuo operatoriaus).
Greitosios būrė ateitį

Dubingiuose šalies greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnybos medikai ieškojo atsakymų į klausimą, kaip po penkerių metų turėtų atrodyti greitosios medicinos pagalbos tarnyba.

Pirmosios greitosios žaidynės
Pirmosiose Lietuvos GMP žaidynėse net 33 greitosios medicinos pagalbos brigados iš visų Lietuvos apskričių varžėsi dėl geriausios greitosios medicinos pagalbos komandos vardo.

 Komandos turėjo atlikti po tris užduotis: skubiai diagnozuoti ir gaivinti insulto ištiktą kompiuterizuotą manekeną, suteikti pagalbą skilvelių virpėjimo atveju ir skubėti į labai realistiškai atrodantį “autoįvykį” su profesionaliai grimuotais “nukentėjusiaisiais”, kuriuos vaidino gydytojai.

Vargu ar kur kitur galima buvo pamatyti tiek naujų GMP automobilių – vienoje vietoje net 33 ekipažai

Žaidynių dalyviai vieningai tvirtino, kad varžybose gaivinti kompiuterizuotus manekenus trijų teisėjų akivaizdoje gerokai sudėtingiau nei realiose situacijose. Surinkusi 56 balus iš 70 galimų, pirmąją vietą laimėjo Šiaulių komanda. Antrąją užėmė Trakų rajono komanda, trečioji vieta teko vienai Kauno komandų.

Vyriausiasis žaidynių teisėjas gydytojas reanimatologas Kęstutis Stašaitis sakė, kad visi dirbo su dideliu užsidegimu, tačiau kvalifikacijos skirtumai tarp stipriausių ir mažiausiai balų surinkusių komandų buvo gana ryškūs.

 

 

 

 

Kauno medicinos universiteto Ekstremalios medicinos katedros vedėjas, Lietuvos skubiosios medicinos pagalbos draugijos pirmininkas dr. Dinas Vaitkaitis ragina jau dabar imtis veiksmų, kad po penkerių metų greitoji medicinos pagalba būtų tokia, kokios nori pacientai – savalaikė ir kokybiška

Pasak vyresniosios teisėjos Astos Krikščionaitienės, vertinant stiprių komandų sugebėjimus ūmios būklės atvejais, balus teko mažinti tiems medikams, kurie rėmėsi tarptautinės praktikos nustatytomis taisyklėmis, o ne Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos aktais. Simptomiška, kad realiose situacijose pacientams būtų labiau pasisekę pirmuoju atveju…

Parodomąjį GMP teikimą demonstravo ir iš kaimyninės Lenkijos atvykę medikai. Lenkijos GMP turi modernesnę įrangą nei Lietuvos. Jai atnaujinti buvo skirta didelė Europos Sąjungos parama. Lietuvius nustebino tai, kad lenkų GMP medikai į nelaimės vietas gali nuvykti sraigtasparniais, apie ką mūsiškiai gali tik svajoti - vienas skrydis kainuotų apie 700 litų ir kol kas prieinamas tik kariškiams.

Kokia bus greitoji?
“2013 metai. Gražus rudens rytas. Jūs sunegalavote. Kviečiate greitąją medicinos pagalbą. Ko tikitės?”- šie ir panašūs klausimai buvo aptariami mokslinėje-praktinėje konferencijoje “Lietuvos greitoji medicinos pagalba 2013”, kur buvo modeliuojama greitosios medicinos pagalbos vizija po penkerių metų.

Po kraupios avarijos “nukentėjusįjį” gelbsti Vilniaus GMP stoties bendruomenės slaugytojas Tadeušas Bogdanovičius (iš kairės), pagalbinis darbuotojas Remigijus Glusevičius ir GMP vairuotojas Jaroslavas Kačkevič.

Atsakymai nebuvo netikėti – greito atvykimo, kvalifikuotos paslaugos, profesionalumo, jaunų medikų komandos, teisingo sprendimo dėl tolesnio gydymo ir… kad nereikėtų mokėti.

Nepaisant nuomonių įvairovės, sutarta, kad greitoji medicinos pagalba išliks jungtimi tarp nukentėjusio žmogaus ir sveikatos priežiūros įstaigos.

Ieškant būdų, kaip užtikrinti skubų ir kokybišką GMP suteikimą ateityje, prisiminta, kad ilgą laiką greitoji buvo nuskriausta - apie šią medicinos paslaugų sritį plačiau pradėta kalbėti tik prieš dvejus trejus metus. Iki tol ji buvo laikoma “kiek neprestižine”.

Netikėtai susmukusį jauną vyrą – kompiuterizuotą manekeną gaivina per penkias minutes atvykusi Pakruojo GMP stoties brigada. Iš kairės - GMP felčerė Diana Pučkuvienė ir bendrosios praktikos slaugytoja Jurgita Jurgaitienė.
Pasak teisėjų, klaidelių neišvengta, bet jei tai būtų reali situacija, pagalba būtų efektyvi.

Vienas renginio iniciatorių, Kauno medicinos universiteto Ekstremalios medicinos katedros vedėjas, Lietuvos skubiosios medicinos pagalbos draugijos pirmininkas dr. Dinas Vaitkaitis ragino nedelsiant imtis veiksmų, kad po penkerių metų greitoji medicinos pagalba būtų tokia, kokios nori pacientai. GMP turi dirbti kvalifikuoti, mėgstantys savo darbą ir bendruomenės gerbiami medikai, tarnyba pakankamai finansuojama bei apsaugota teisės aktais, vadovautųsi racionaliais darbo standartais.

D.Vaitkaičio manymu, reikia taisyti ekonominės logikos neatitinkantį finansavimo modelį: Privalomojo sveikatos draudimo fondas apmoka tik už darbą ir medikamentus, tačiau neskiria lėšų automobilių, įrangos įsigijimui ir pastatų išlaikymui – ši atsakomybė tenka GMP įstaigos steigėjui.

Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos pirmininkas Rimvydas Juodviršis teigia, kad daugelį metų nieko konkretaus nebuvo padaryta gerinant efektyvią greitąją pagalbą, kol nepradėta bendradarbiauti su mokslininkais – Kauno medicinos universiteto Ekstremalios medicinos katedra. Planai ir vizijos tapo pagrįsti moksliniais tyrimais ir įgijo pagreitį.

 

Šaltinis: http://www.lsveikata.lt

 
< Ankstesnis   Kitas >
Ar žinai, kad...
bendrasis pagalbos telefonas tel. 112 (juo galima skambinti ir iš mobiliųjų telefonų).
 

Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija

Draustumo patikrinimas
 
Top! Top!